
. Szkolenie BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika, bez różnicy na jakim stanowisku. Część z nich, zwłaszcza dla pracowników specjalistów, na przykład elektryków czy operatorów maszyn budowlanych, wymaga specjalistycznej wiedzy i przeprowadzone może być tylko przez specjalistów z dziedziny BHP.
Przed 2010 rokiem wystarczyło mieć ukończone
Prowadząc firmę świadczącą usługi z zakresu bhp trzeba mieć ukończone studia w tym zakresie. Jednak nie zawsze tak było. Przed 2010 rokiem wystarczyło mieć ukończone szkolenia bhp i trochę chęci do zarobienia pieniędzy. Był to chyba najprostszy outsourcing bhp z możliwych. Firmy takie prowadziły stały nadzór warunków pracy w zakładzie, sporządzały odpowiednie raporty i dokumenty wymagane przepisami prawa oraz prowadziły szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Była to działalność przynosząca korzyści zarówno pracodawcom, jak i firmom świadczącym takie usługi.
Jak wygląda szkolenie BHP?
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie jak najlepszych warunków pracy, żeby pracownik mógł bez przeszkód realizować powierzone mu zadania. Szkolenie BHP to szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. BHP to zbiór zasad oraz przepisów, które w miejscu pracy powinny być przestrzegane. Warto mieć na uwadze, że przepisy dokładnie precyzują warunki jakie powinny panować w zakładach pracy. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pracownicy mieli do dyspozycji higieniczne środowisko pracy. Celem szkolenia BHP jest również przeciwdziałanie chorobom zawodowym. Outsourcing BHP jest często wykorzystywany przez pracodawców.
Co to jest BHP?
Outsourcing BHP cieszy się w ostatnich latach bardzo dużym uznaniem. Zapoznanie pracowników z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy to główny cel szkolenia BHP. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kurs BHP muszą przejść wszystkie osoby, które zdecydowały się podpisać umowę o pracę. Taki kurs nie jest ważny dożywotnio, dlatego trzeba go powtarzać w pewnych odstępach czasu. Szkolenie wstępne BHP odbywa się bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy. Należy pamiętać, że częstotliwość kursów zależy w dużej mierze od rodzaju zawodu.